Your position:home page » currency rates » text

balkanweb gazeta shqiptare sot

Release time:2019-01-16
Home

“Gazeta Shqiptare” është gazeta e pavarur më e vjetër në Shqipëri. E themeluar në 1927, publikimi i saj u ndërpre në 1939, me pushtimin fashist të Shqipërisë. E ndaluar dhe nga regjimi komunist, i rifilloi publikimet më 22 prill 1993.


Lidhjet.com

O malet' e Shqiperise e ju o lisat' e gjate!Fushat e gjera me lule, q'u kam nder ment dit' e nate!Ju bregore bukuroshe e ju lumenjt' e kulluar!cuka, kodra, brinja, gerxhe dhe pylle te gjelberuar!Do te kendonj bagetine qe mbani ju e ushqeni,O vendthit e bekuar, ju mendjen ma defreni.Ti Shqiperi, me ep nder, me ep emrin shqiptar,Zemren ti ma gatove plot me deshire dhe me zjarr.Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar.


Periskopi

Periskopi


ShëndetiPrivacy policyImpresumA bashkohet Mitrovica? Bahtiri ua dorëzon peticionin me 16 mijë nënshkrime institucioneve relevante16 Janar, 9:17Dita 23: Vazhdon greva e kirurgëve në QKUK16 Janar, 9:49Analistët politikë: Mos të acarohen marrëdhëniet me Amerikën16 Janar, 8:45Pas pak minutash nis intervistimi i Sami Lushtakut në Hagë16 Janar, 9:52Të fundit   Ministri serb përlotet për Ivanoviqin në transmetim live (Video) Rasim Ljajiq u emocionua duke folur për vrasjen e Oliver Ivanoviçiq gjatë emisionit të mëngjesit në televizionin serb, RTS. Z... 16 Janar 2019, 9:08Qeveria liron nga taksa 100% mallra me vlerë 2 milionë e kusur Qeveria e Kosovës ka vendosur të martën që të heqë taksën 100 për qind për mallrat me origjinë nga Serbia dhe nga Bosnjë-Herc... 16 Janar 2019, 8:59Moti: Reshje të reja bore, për së kthjellti Masa të ftohta ajrore nga veriu i kontinenit do të shtrihen mbi rajon, që do të sjellin kushte për reshje të reja të borës. N... 16 Janar 2019, 8:4915 të vdekur pas sulmit në Nairobi Disa militantë të dyshuar kanë sulmuar një hotel luksoz në kryeqytetin e Kenisë, Nairobi duke lënë të paktën 15 persona të vd... 16 Janar 2019, 8:20Kosova ka harxhuar gjysmë milioni për ‘klientët’ e Speciales Kosova e ka hapur kuletën për të akuzuarit potencialë të Gjykatës Speciale. Për këtë qëllim, vetëm gjatë vitit të shkuar janë... 16 Janar 2019, 8:17Mësuesja u kërkon falje nxënësve: Po më dhemb zemra që po humbni mësimin Punonjësit e shkollave fillore, ato të mesme dhe universitetet publike të Kosovës, janë hedhur në një grevë të përgjithshme, ... 15 Janar 2019, 23:55‘El Chapo i dha 100 milionë euro ryshfet ish-presidentit të Meksikës’ Një dëshmitar në gjykimin e Joaquin “El Chapo” Guzmanit, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka deklaruar të martën se ka njo... 15 Janar 2019, 23:52Video  Pamje të tilla shihen njëherë në 100 vjet, bora dhe ortekët në Evropë mbytin 26 persona 15 Janar 2019, 14:18 Arsimtarët: Nuk lejojmë që shoferët e politikanëve të kenë rroga më të larta se ne 15 Janar 2019, 13:48 Momenti kur Trump solli 300 hamburgerë në Shtëpinë e Bardhë 15 Janar 2019, 13:30 Ushtria izraelite zbulon tunelin më të gjatë të Hezbollahut, brenda tij kishte ndriçim, hekurudhë 15 Janar 2019, 13:29Opinione OpinioneEditorialeKolumneLetraIlir Meta mes zgjidhjes fallco dhe shtetit fallco Mero Baze15 Janar, 2019Ra Gent Cakaj… e u pamë Migjen Kelmendi13 Janar, 2019Nuk pranoj të masakrohem! Jetlir Buja13 Janar, 2019Editorial: Festa komike për mosdekretimin e Gent Cakajt Periskopi10 Janar, 2019Vit i brishtë për Kadri Veselin –  sërish në bisht të ngjarjeve Periskopi2 Janar, 2019Haradinaj 2018: Njeriu që i qiti ‘haraç’ Serbisë Periskopi1 Janar, 2019Ilir Meta mes zgjidhjes fallco dhe shtetit fallco Mero Baze15 Janar, 2019Ra Gent Cakaj… e u pamë Migjen Kelmendi13 Janar, 2019Nuk pranoj të masakrohem! Jetlir Buja13 Janar, 2019Vajza nga Reçaku: Jam brezi që na ka rënë hise ta vazhdojmë jetën duke luftuar për ekzistencë 15 Janar, 2019Pse martesat dështojnë? Harrier Lerner12 Janar, 2019Shqiptar lindesh, mysliman bëhesh – As hoxhallarët nuk falen, mysliman mund t’i themi edhe lopës Gani Mehmetaj9 Janar, 2019Sport ZYRTARE: Kombëtarja e Kosoves në basketboll ndeshjet si vendase në Eurobasket 2021 do t’i luajë në palestrën Minatori15 Janar, 18:41Shokon Milani: Blen për 40 milionë sulmuesin e ëndrruar nga e gjithë EvropaSulmuesi i Genovas, Krzysztof Piatek, është shumë pranë transferimit te Milani. Presidenti i Genovas thuhet se ka dhënë dritën jeshile për transferimin e polakut te rosonerët në këtë afat kalimtar.     Piatek pritet të zëvendësojë yllin argjentinas, Gonzalo Higuain, i cili shumë shpejt pritet të largohet nga Milan. 23-vjeçari Piatek autori i 13 golave […] Mediat e Italisë: Zhegrova në MilanMediat italiane raportojnë se Milani është duke menduar ta transferojë anësorin e Kosovës, Edon Zhegrovën, për ta zëvendësuar turkun zhgënjyes Hakan Calhanoglun. Milani e ka vënë në treg Calhanoglun, i cili ka zhgënjyer në fanellën kuqezi që prej transferimit nga Bayer Leverkuseni këtë sezon, skuadër me të cilën bëri emër, shkruan Gazeta Express. Leipzig ka […] Skuadra turke e largon Çikalleshin, këto janë mundësitë e tij Sokol Cikalleshi ndërpret bashkëpunimin me skuadrën e Goztepes në Superligën e Turqisë, ku ishte huazuar nga Osmanlispori. Është vetë klubi turk, që e bën publik lajmin në faqen e tij në Facebook. Në njoftim shkruhet se me marrëveshje të dyanshme, klubi dhe futbollisti kanë vendosur të mos e vazhdojnë më huazimin. Në pjesën e dytë […]15 Janar, 14:46Petr Cech me njoftim tronditës: Do të dal në pension Portieri i Arsenalit, Petr Cech, ka njoftuar se do të pensionohet në fund të sezonit. 36-vjeçari iu bashkua Arsenalit më 2015 nga Chelsea ku kaloi 11 vjet. “Duke luajtur për 15 vjet në Premier Ligë dhe duke fituar çdo trofe të mundshëm, ndihem sikur kam arritur gjithçka që kisha synim. Do të vazhdoj të punoj […]15 Janar, 13:05Mourinho s’është më trajner: Bëhet zyrtarisht analist Jose Mourinho i ka marrë 15 milionë funta pas ndarjes me Manchester United. Por, të ardhurat e portugezit do të rriten ndjeshëm me punën e re. Raportohet se trajneri portugez ka arritur marrëveshje me gjigantin televiziv, beIN SPORTS. 60 mijë funta do të fitojë Mourinho si analist për secilën ndeshje, shkruan Indeksonline. Debutimi i tij […]15 Janar, 12:11Shaqiri transferi më i qëlluar në Premierligë Me transferimin tek skuadra e Liverpool Xherdan Shaqiri, po kalon në formë perfekte. ‘Xherdani i artë’ i Liverpool po tregon kualitetet e tij prej një futbollist klasi dhe për këtë ka arritur të gëzoj respektin e miliona tifozëve në mbarë botën,. Revista e famshme botërore, ‘Four Four Two’ ka bërë një shkrim sensacional për transferimin […]15 Janar, 11:31Milani gjen zëvedësuesin e Higuan në Francë Mlani ishte në ndjekje të bomberit të Genoas Kriztozof Piatek por së fundmi gjerat morën tjetër rrjedhë. Kuqezinjtë së fundmi po tentojnë të transferojnë sulmuesin e Monmacos Radamel Falcao. Monaco po kalon një moment të vështirë në kampionatin francez teksa këtë sezon po lufton për mbijetesë dhe kjo është arsyja që ylli kolumbian mund të […]15 Janar, 10:57Sadiku kalon me sukses testet mjekësore me klubin e ri Armando Sadiku do të jetë pjesë e Luganos për pjesën e mbetur të sezonit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, ka kaluar me sukses testet fizike, në praninë e mjekëve të klubit të tij, Levantes, dhe do të kalojë në formë huazimi tek ekipi zviceran deri në fund të sezonit, me të drejtën e blerjes së kartonit. […]15 Janar, 10:49Manchester City shpreh interesim për mesfushorin e Napolit Manchester City po shqyrtojn mundësinë e transferimit të mbrojtësit të Napolit, Allan. Braziliani ka ngjallur interesimin e disa klubeve nga Evropa, por nuk do të kushtojë lirë pasi që napolitanët kërkojnë 100 milionë euro për shërbimet e tij. 28 vjeçari luan te Napoli që nga 2015-ta, duke numëruar 144 paraqitje15 Janar, 9:30Ja sa miliona euro kërkon Chelsea për Hazard Chelsea kërkon plot 100 milionë sterlina për të lënë të lirë Eden Hazard t’i bashkohet Real Madridit. Hazard shpreson që pavarësisht se a do të bëj ofertë apo jo Reali për të nënshkruar me të në verë apo në fund të këtij muaji, Chelsea dëshiron që ta zgjidhë sa më shpejt këtë problem. Trajneri Maurizio Sarri […]15 Janar, 9:19ZOYA  Bëhuni gati për Blue Monday, pse kjo e hënë e janarit konsiderohet si dita më e trishtuar e vititDoni të zvogëloni perimetrin e kofshëve? Konsumoni këto produkteNëse akumuloni yndyrë vetëm rreth zonës së vitheve dhe kofshëve, ja ushqimet që duhet të keni parasysh për të rënë në peshë: HIRRE: Ka veti probiotike dhe ndihon në rritjen e bakte... Njihuni me shenjat që tregojnë se vuani nga migrenaMarinimi mund t’ju shpëtojë jetën, këto janë rregullat që duhet ti dini për mishin dhe peshkunThuajini lamtumirë farmacive: Ja si ta përgatisni viagrën vetë në shtëpiSi ta humbasim virgjërinë pa bërë fare seks?16 Janar 2019, 8:56 Shumë të mira nga ecja në mëngjes 16 Janar 2019, 8:51 Pse shpesh jemi shumë të mirë me të huajt sesa me njerëzit e dashur? 16 Janar 2019, 8:48 Ja pse 40 vjeç jeni shumë më mirë se sa 30 vjeç 16 Janar 2019, 8:46 E thotë shkenca: Gratë janë më të forta se burrat Intervista  Walker këshillon politikanët e Kosovës që të mos dëgjojnë më ndërkombëtarët, por popullinWilliam Walker 12 Janar, 21:48Trondit astronomi i njohur: Tashmë ka prova me bollëk për alienët – Nuk më pëlqejnë fare Avi LoebThaçi: Sfida kryesore për 2019 është marrëveshja me Serbinë, pastaj fitojmë njohjen dhe ulësen në OKB Hashim ThaçiTa presësh Vitin e Ri në burg! Flet për Periskopin drejtori i burgut të grave në Lipjan Heset LokuThaçi: Është momenti që Kosova dhe Serbia të përmbyllin konfliktin shekullor Hashim ThaçiShowbiz  Reperi i njohur: Nëse nuk i bëni seks oral, ajo do ju tradhëtojëModeratorja seksi shqiptare ndryshon pamje, ja si duket ajo taniA e keni ditur se këngëtarja e njohur Ava Max është shqiptare? Ja historia e sajZbulohet gjinia e foshnjës mbretërore?14 Janar, 16:51 Adelina Ismaili tregon se pranë kujt ndihet e bekuar (Video) Adelina Ismajli prezanton personat më të dashur për të. Këngët...14 Janar, 16:46 Fifi flet për konfliktin me reperen Rina: Të Kërcej në qafë! Filloreta Raci, e cila njihet nga të gjithë si Fifi është një ...14 Janar, 9:45 Rita shfaqet pa reçipeta, sa provokuese Rita Ora ka bërë një nga ato paraqitjet e saj provokuese. Rita...13 Janar, 23:47 Këngëtarja e njohur zbulon arsyet pse urren lidhjet Për këngëtaren britanike Cheryl Cole viti i kaluar ishte mjaft...Më të shikuarat  1 Shqiptar lindesh, mysliman bëhesh – As hoxhallarët nuk falen, mysliman mund t’i themi edhe lopës2 Demaku: Veç shpirti im e di sa kam vuajtur ta mësoj Rugovën të thotë ‘Pavarësia e Kosovës’3 Skandaloze: Minjtë ndërtojnë çerdhe në produktet ushqimore në “Viva Fresh”4 Pornostarja myslimane e shan rëndë lojtarin e Arsenalit pasi ekipi i saj e mundi 1 me 05 Pse ia hoqi Erdogan krejt taksat Serbisë?SOK  Spiritualitet / Okultizëm / KomplotePastori futet në kishë duke fluturuar, lajmëron ardhjen e Krishtit (Video)Miliarderi amerikan: Toka nuk do të rrotullohet më, do të bartemi në MarsNjerëzimi do të zhvendoset dhe do të jetojë në Mars. Miliarderi Elon Musk ka bërë publike planet e kompanisë se tij “SpaceX” për të dërguar njerëzit në planetin e kuq, e ndjekur me... Zbulohet djathi më i vjetër në botë, nuk është larg Kosovës (Foto)Rusët mendojnë që amerikanët kurrë nuk kanë zbritur në HënëHëna një satelit artificial? Teori të ndryshme analizojnë gravitetin, madhësinë dhe anomali tjeraGrimca fantazmë do të ndryshojë mënyrën se si e shohim universin, thonë shkencëtarët3 Korrik 2018, 12:17 Vërtetoi për dëmet që shkakton vaksina tradicionale, shkencëtari vritet para dy vajzave të... 13 Qershor 2018, 14:01 Nisja e një rakete sekrete apo një shpërthim meteori? Baza detare amerikane s’ka përgjigje... 10 Qershor 2018, 20:55 Sonte është Nata e Kadrit, disa sekrete që fsheh kjo natë e shenjtë islame 8 Qershor 2018, 7:59 Në Mars ka jetë, gjenden molekula organike në një krater 6 Qershor 2018, 11:17 Objekti jashtëtokësor i rrëzuar në pyjet e Australisë 31 Maj 2018, 7:54 Historia e pabesueshme e 24-vjeçares: Përmes nuhatjes arrin të kuptojë nëse dikujt i ka ar... 29 Maj 2018, 17:11 Recepti origjinal i Coca Cola-s i bërë në një fshat spanjoll 21 Maj 2018, 12:16 Si vdiq Hitleri? Ekspertët japin përgjigjen përfundimtare Galeria Shpërthen vullkani i shumëpritur Etna, këto janë pamjet mahnitëseMagjia e dimrit në pikturat e artistit kanadezArtistët rikrijojnë kështjellat madhështore (FOTO)TECH & AUTO  Facebook investon 300 milionë dollarë në gazetari Facebook i vjen në ndihmë gazetarisë – Rrjeti social njoftoi sot se do të investojë 300 milionë dollarë gjatë tre viteve, kryesisht në...15 Janar, 18:59 Android kërkon nga përdoruesit të largojnë 85 aplikacione të infektuara Përdoruesit e Android po paralajmërohen të fshijnë 85 aplikacione që infektojnë një pajisje dhe instalojnë malware. Besohet se më shumë se n...14 Janar, 20:29 Arrestohet hakeri që la një shtet pa internet Një haker britanik, sulmet kibernetike të të cilit ndikuan që e gjithë Republika e Liberisë të mbetet pa internet, u arrestua dhe u dënua me...14 Janar, 15:14 Meshkuj, mos e mbani telefonin në xhep – ja ç’po i bën spermës tuaj Ndoshta është koha për meshkujt të fillojnë të mbajnë smartfonët e tyre në çantat e shpinës, apo në ndonjë pjesë tjetër. Kjo, ngase një stud...14 Janar, 14:31 Ja çfarë të bëni nëse bateria e celularit tuaj është dobësuar Nëse dëshironi të rritni jetëgjatësinë e baterisë së celularit tuaj, atëherë ky artikull është për ju. Është absolutisht normale që porti i ...13 Janar, 9:42 Apple ka hyrë në bisedime me Samsung për teknologjinë 5G Përgjatë viteve 2011 dhe 2016 Apple përdoret çipet e Qualcomm për të lidhur iPhone me rrjetet celulare dhe wireless. Apple kishte mbajtur bi...12 Janar, 23:35FUN  Kompania kosovare pretendon që veza e cila i theu të gjitha rekordet në Instagra... Mjaftoi që të postohet një fotografi e një veze në Instagram, që ta thyej rekordin botëror të pëlqimeve të cilin që nga ... 15 Janar, 14:52Shkurte Fejza i futet politikës: Apel te qytetarët për taksën 100% Këngëtarja e njohur e muzikës folklorike me emrin Shkurte Fejza ka bërë një reagim në profilin e saj në Facebook në lidh... 15 Janar, 12:32Nuk ia jep rrogën, kështu i hakmerret shqiptari shefit zviceran (Video) Shqiptari në Zvicër ju hakmorr shefit të tij pasi nuk ia dha rrogën. Kështu po qarkullon përshkrimi pë një video po bën ... 13 Janar, 16:03Nuk e keni parë kurrë, shikoni si vallëzon Putini Jemi mësuar që politikanët t’i shohim vetëm duke bërë fushatë, duke mbajtur fjalime dhe duke u deklaruar për çështje të ... 13 Janar, 14:49Ndërtohet dordoleci më i madh në Kosovë Organizata joqeveritare “ Rotary Club Podujeva” sot në qendër të qytetit do të nis ndërtimin e dordolecit më të madh të ... 13 Janar, 8:37Shpërthen humori në rrjetet sociale, tash ‘Thaçi’ ndihmon studentët ... Ka plasur humori në rrjetet sociale pasi një komentuese në Twitter i kishte kërkuar Shpend Ahmetit që t’ia kryente disa ... 12 Janar, 21:37Facebook investon 300 milionë dollarë në gazetari15 Janar, 18:59Android kërkon nga përdoruesit të largojnë 85 aplikacione të infektuara14 Janar, 20:29Arrestohet hakeri që la një shtet pa internet14 Janar, 15:14Meshkuj, mos e mbani telefonin në xhep – ja ç’po i bën spermës tuaj14 Janar, 14:31Ja çfarë të bëni nëse bateria e celularit tuaj është dobësuar13 Janar, 9:42Apple ka hyrë në bisedime me Samsung për teknologjinë 5G12 Janar, 23:35​ “Huawei” pushon nga puna punonjësin e arrestuar për spiunazh12 Janar, 16:07Njoftim për përdoruesit e Facebook-ut: Mos e hapni mesazhin e rremë10 Janar, 12:29Shitjet e makinave në Kinë bien për herë të parë në 20 vjet9 Janar, 15:28Tesla fillon ndërtimin e një fabrike në Shangai7 Janar, 13:24Konfirmohet lansimi i Meizu Note 9 me kamerë 48 MP7 Janar, 13:04Kush e bëri këtë Lamborghini këtë Honda?7 Janar, 11:53Një kilogram Ferrari kushton më shtrenjtë se një kg ar7 Janar, 11:16Shitjet e iPhoneve po ndikohet nga rënia e ekonomisë kineze6 Janar, 19:55Kujdes nga ‘WhatsApp Gold’, mos e instaloni5 Janar, 22:32Gabimet që bëni kur mbushni telefonin3 Janar, 23:30Apple fajëson Kinën për uljen e shitjeve3 Janar, 12:18Për meraklitë e BMW-së: Shikoni çka do sjell 2019’ta për ju3 Janar, 12:00Hyundai prezanton veturën me këmbë3 Janar, 11:58​Inteligjenca e duarve bobotike2 Janar, 10:29 Media ShqiptareMediat e RajonitMediat e HuajaRadio LiveMediat e KomunaveReligjionInstitucionet e KosovësInstitucionet e ShqipërisëGazeta BlicTelegrafiKosovaPressKallxo.comRTKKohaTribunaIndeksOnlineZëriEvropa e LirëDeutsche WelleZëri i AmerikësRTV 21Klan KosovaRrokum TVEpoka e reBotaPressGazeta FjalaAlbinfo.chEkonomia OnlineKosova LiveKosova SotPresheva JonëALSAT-mTV21 MaqedoniTV KohaLajm-mINATop ChannelOra NewsTV KlanBalkanWebNOAPanoramaShekulliMapo OnlineLapsi.alSyriGazeta ShqipShqiptarjaVizion PlusAlbeuABC NewsRTSHATSHGazeta TemaNacional AlbaniaGazeta SotKosovarjaPriveAnabelSuper SportBorozaniTele SportPCWorld AlbanianTanjugE-novineRTSPolitikaNovostiDanasBlicKurirJutarnji ListIndexVecernji List24 SataVijesti.meKlixDaniOslobodjenjeVijesti.baSlobodna DalmacijaUlqini InfoNovi ListDnevzi AvazNew York TimesGuardianBBCCNNReutersTimes OnlineIndependentDaily MailThe SunTelegraphBoston GlobeFaz NetFinancial TimesDaily BeastHurriyet Daily NewsMSNChristian Science MonitorUSA TodayBildPeopleWashington PostHuffingtonPostYahooRadio DukagjiniGuardianBBCCNNReutersWashington PostFerizajpressRadio GjakovaRajonipressXLPRESSVeriuPrizrenpressRadio PejaVitia LiveRahovecpressTherandaPostBashkësia IslameTakvimi DitorSi të falemiFalja e namazit videoKur'ani ShqipRTV IslamKomuniteti MyslimanMburoja.netAlsunna.orgPergjigje.orgBibla ShqipAlbKristian.comAteistet.infoPresidenti i KosovësKryeministri i KosovësSherbime Qeveritare OnlineKuvendi i KosovësMinistria e ArsimitM. e Bujqësisë dhe PylltarisëMinistria e DiasporësMinistria e DrejtësisëMinistria e Integrimit EuropianMinistria e FinancaveMinistria e Forcës së SigurisëM. për Komunitete dhe KthimM. e Kulturës, Rinisë dhe SportitM. e Punës dhe MirëqeniesMinistria e Punëve të BrendshmeMinistria e Punëve të JashtmeMinistria e ShëndetësisëMinistria e InfrastrukturësMinistria e Tregtisë dhe IndustrisëMinistria e Zhvillimit EkonomikAmbasada e KS në UashingtonAmbasada e KS në BerlinAmbasada e KS në TiranëAmbasada e KS në LubljanëAmbasada e KS në ZabrebAmbasada e KS në ParisAmbasada e KS në LondërAmbasada e KS në HagëAmbasada e KS në BernëAmbasada e KS në StokholmAmbasada e KS në VjenëAmbasada e KS në RomëAmbasada e KS në BrukselAmbasada e KS në ShkupAmbasadat e ShqipërisëPresidenti i ShqipërisëQeveria ShqiptareKuvendi i ShqiperisëMinistria e Arsimit dhe SportitMinistria e BujqësisëMinistria e DrejtësisëM. e Ekonomisë, Turizmit...Ministria e KulturësMinistria e MbrojtjesMinistria e Mirëqenies SocialeMinistria e Punëve të BrendshmeMinistria e Punëve të JashtmeMinistria e ShëndetësisëMinistria e Transportit


Ismail Kadare

Ismail Kadare


Ditëlindja: (1936-01-28) 28 Janar, 1936 (82 vjeç)Vendlindja:Gjirokastër, ShqipëriKombësia:ShqiptarEdukimi:Universiteti i Tiranës, Instituti GorkiProfesioni:Shkrimtar, AkademikAktiv në vitet:1954- sotZhanri:poet, prozator, eseistVepra të shquara:"Gjenerali i ushtrisë së vdekur""Kështjella""Kronikë në gur""Kush e solli Doruntinën""Prilli i thyer""Pallati i ëndrrave""Pasardhësi""Darka e gabuar"Ismail Kadare (lindur në Gjirokastër, më 1936) është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë [1][2][3][4][5]. Si shkrimtar shquhet kryesisht për prozë, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe ese. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri, fillimisht poezi, me të cilat u bë i njohur, e më pas edhe prozë, duke u bërë prozatori kryesor shqiptar.[6][7]Deri më sot veprat e tij janë përkthyer në rreth 45 gjuhë të ndryshme, duke qenë kështu përfaqësues kryesor i letërsisë shqipe nëpër botë.[8] Në vitin 1996 Kadare u bë anëtar për jetë i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike në Francë. Në vitin 1992 u vlerësua me Prix Mondial Cino Del Duca; më 2005 fitoi Man Booker International Prize, më 2009 çmimin "Prince of Asturias Awards" për Artet, kurse në vitin 2015 Çmimin Jeruzalem, e më 2016 presidenti francez ia ndau titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”.[9][10]Viteve të fundit, ai e ndan kohën e tij mes Francësdhe Shqipërisë. Kadare njihet si shkrimtar i cili në veprat e tij në mënyrë të qëllimshme u shmang nga realizmi socialist, dhe si i tillë veprat e tij u përkthyen dhe u lavdëruan nga kritikët dhe lexuesit anembanë botës. Ai krijoi një vepër me karakter universal por që rrënjët i ka thellë në tokën shqiptare.[11]Kadare konsiderohet nga disa si një nga shkrimtarët dhe intelektualët më të shquar evropianë të shekullit të 20-të, si dhe një zë universal kundër totalitarizmit.[12]


“Shkova me vajzën, e gjeta burrin duke bërë dashuri me marokenen”, gruaja rrëqeth me historinë e saj

“Shkova me vajzën, e gjeta burrin duke bërë dashuri me marokenen”, gruaja rrëqeth me historinë e saj


Një histori dramatike por si shumë ndoshta të pa treguara ka ardhur sot në emisionin “Me zemër të hapur” në News24. Një serial tradhtish, dhune, vuajtjesh e deri tek tentativa e vrasjes. Bëhet fjalë për një çift emigrantësh shqiptarë, të divorcuar tashmë por ende me shumë probleme të pazgjidhura. Hamide Sina ka ardhur në emision për të denoncuar mashtrimin që i ka bërë ish-bashkëshorti me ndarjen e pasurisë, i cili i ka shitur shtëpinë në Durrës duke falsifikuar dokumente. Hamidja nga Tirana u martua në mars të vitit 1985 në Durrës me zotin Skënder Lekli, i cili tani e ka ndërruar emrin dhe quhet Andrea Lekli. Ajo ka dy vajza Suadën dhe Malvinën. Në vitin 1991 burri i saj iku në Itali dhe në 1992 edhe Hamidja i shkoi pas me vajzën e madhe dhe një vit më vonë arriti të merrte edhe vajzën e vogël në Itali, të cilën e kishte lënë tek nëna e saj në Sauk. Por jeta e tyre nuk shkoi ashtu si e kishin imagjinuar. Tradhtitë e Skënderit shkaktuan dramë në familje deri tek ndarja, raporton “BalkanWeb”. “Në fillim e kam dashuruar. Ishte i rregullt. Unë isha shumë e vogël, 15 vjeçe. Edhe kur kam bërë vajzën e madhe, më dukej si kukull në dorë. Kemi vuajtur pa lek, pa punë. Shkuam në Brindisi pastaj kunata, motra e ish-burrit na mori në Novara. Na mbajti dy muaj. Ish-burri gjeti punë dhe gjetëm një shtëpi. Kemi vuajtur sa vetëm Zoti e di derisa avash-avash blemë një shtëpi. Unë bëja pastrim me orë ndërsa ai punonte si marangoz, punonte me transfertë në Genova. Një ditë të bukur zbulova që kishte një të dashur në Genova. Shkonte me një ekuadoriane. Për tre muaj i mbaroi të gjitha lekët. Për shkak të fëmijëve ia fala dhe filluam nga e para. Për dy vjet u kthye normal. Gjeti punë normalisht nuk mund të bënte ndryshe pasi nuk kishte asnjë lek në xhep. Mendova se çdo gjë po shkonte mirë, pastaj filloj të pinte, nuk punonte. Një ditë erdhi një shoqe dhe më thotë që e shihte burrin tim gjithmonë në të njëjtin vend që parkonte makinën. Atë darkë shkova tek ai vend bashkë me vajzën e vogël dhe e gjeta burrin me një marokene duke bërë dashuri. Nuk i thashë asgjë, të nesërmen e mora me të mira pasi doja të zbuloja gjithçka. Në fakt nuk kisha më ç’të merrja vesh, vendimin e kisha marrë, ia kisha falur një here dhe nuk do ta falja më, e vetmja zgjidhje ishte divorci. Por ai edhe pse kishte marrë një apartament me qira me marokenen dhe vinte në shtëpi vetëm për të bërë sherre dhe konflikte, nuk e pranonte faktin që kisha vendosur të ndahesha”, rrëfen Hamidja. Ajo thotë mes lotëve se madje ish-burri ka tentuar dhe ta vrasë, pavarësisht se kishte bërë edhe një fëmijë të jashtëligjshëm. “Dajak e thika, çfarë të them. Një moment ka marrë thikën në sy të vajzës dhe më ka kërcënuar. Vinte në shtëpi vetëm për të ngrënë e për t’u larë. Nuk jepte më asnjë lek dhe unë nuk doja që ai të vinte më në shtëpi. Pas disa kohësh zbulova se ai kishte një vajzë një vjeçe me shtetasen marokene, por unë me këtë vajzë nuk kam asgjë, nuk kam asgjë kundër saj. Ajo i ka bërë të gjitha këto për shkak se e ka dashur burrin tim. Ishte ai që e bëri zgjedhjen e tij, nuk e shtyu ajo”, thotë nëna e dy vajzave. Një tjetër incident i rëndë, ka qenë kur ish-bashkëshorti, sipas Hamides tentoi ta shtypte me furgon, kur ajo vendosi të kthehej në Shqipëri. “Gjithsesi atëherë vendosa të vija në Shqipëri dhe të bëja divorcin. I shiti të gjitha çfarë kishte dhe i shpenzoi të gjitha lekët. Ndërkohë që ka pasur dhe një incident shumë të rëndë. Ai ka marrë furgonin dhe ka tentuar të më vrasë, por kam shpëtuar për mrekulli, ndërkohë që skenën e ka kryer në sy të të dyja vajzave të cilat ulërinin të dëshpëruara”, tregon Hamidja. Si shkak i kësaj ngjarje i është dashur një vit të rikuperohej në spital. Divorci është bërë në vitin 2004. Ai shkoi të jetonte tek shtëpia që kishin në Durrës, por ajo nuk e priste se ai do të falsifikonte dokumentet dhe do të shiste shtëpinë, duke përdorur një grua tjetër në vend të saj dhe me dokumente false. E ka denoncuar këtë gjë, por edhe pse u dënua fillimisht me 18 vite, pastaj 15 e më pas 8 vite, Hamideja thotë se nuk ka kryer asnjë ditë burg, dhe kërkon pjesën e pasurisë së saj dhe vajzave. “Ai donte t’i mbante të dyja edhe mua e vajzat dhe tjetrën. Por ne nuk jemi në kohën e qepës. Nuk mund të jetohej ashtu, pikë. Unë ia kam çuar dhe në burg vajzat sepse doja të ruante komunikimin. Ai asnjëherë nuk ka kërkuar falje, pavarësisht se thotë se kam paguar për ato që kam bërë. Por kurrë nuk i shihte vajzat në sy”, thotë Hamidja. Ajo kërkon që të vihet drejtësi dhe të marrë shtëpinë, ndërsa ish-bashkëshorti ndodhet në arrati. “Sapo shiti banesën ai u zhduk. Ai nuk hyn dot në Itali, nuk vë dot këmbën. Ndaj mund të jetë në Shqipëri”, thotë ajo. Balkanweb http://www.balkanweb.com/site/e-gjeta-me-marokenen-emigrantja-rrefen-historine-burri-tentoi-te-me-vriste-me-mori-dhe-shtepine/


“Më hodhën për të vdekur”, i mbijetuari i Qafë Barit tregon torturat çnjerëzore

“Më hodhën për të vdekur”, i mbijetuari i Qafë Barit tregon torturat çnjerëzore


Çfarë ndodhi pas revoltës së Qafë Barit, si u shtyp kryengritja e 12 të burgosurve të cilët u ngritën në revoltë, çfarë ndodhi më pas? Si u shtypën ata, si u vranë njerëz të pafajshëm që skishin lidhje me revoltën? Këto dhe të tjera detaje i rrëfen sot protagonisti i kësaj kryengritje Dush Martini në pjesën e tretë të intervistës me gazetarin Erjon Skëndaj që publikon sot “BalkanWeb”. Ai thotë se në hetuesi i janë thyer duar e këmbë, është detyruar të firmosë që bënte pjesë në një grup që do sulmonin institucionet e shtetit por se nuk ka pranuar. Torturat në hetuesi siç thotë ai, kanë “thyer” shumë prej shokëve të grupit të cilët kanë pranuar të firmosin çdo gjë. Disa u pushkatuan pas kësaj. Ai kujton se është gjallë fare rastësisht se e kishin tërhequr zvarrë në një kamion dhe e kishin hedhur pa ndjenja në Fushë-Arrëz. Një miku i tij që e kish para ta fusnin në makinë duke e tërhequr zvarrë e kish marrë për të vdekur. Por rastësia deshi të jetë gjallë e të flasë, tregojë për çdo turturë. Pengu i tij më i madh është se dhe sot ai cilësohet si “terrorist” e nuk mund të fitojë dëmshpërblim si i burgosur politik. Kishit armë të ftohta, thika etj? Ato armë që mund t’i kishim ishin për arratisjen, një armë për me pre një dash apo qinj, si me mbijetu në pyll. Kishim disa shokë në ofiçinë që i bënin këto. Në tavolinën tonë u gjetën nja 10 thika. Se mendonim që kur të arratiseshim, t’i kishim. Nga momenti kur filloi përleshja çfarë ndodhi me policët, pati të lënduar nga dy palët? Po ça goditje?! Absolutisht jo, s’është goditur asnjë polic, pati të lënduar në sedër, vetëm ishte problemi t’ja hiqje prej duarsh edhe Sokolin që po e rrihnin. Tullat që hidhnim shkonin i binin murit. Nuk kishte asnjë lëndim serioz, më shumë duan të bëhet bujë. U plagos një polic dhe një komisar i burgut, një gërvishtje të lehtë pati. 3 orë ishim 12 vetë që mbajtëm revoltën me policinë. Pasi u rrethuan, policia bëri sikur u tërhoq e u mbyll kjo çështje. Pastaj na futën në një sallë ku të hanim bukë. Në këtë moment, ata kanë gjetur thikat dhe kanë filluar të na nxjerrin një nga një, se donin të na kapnin ne. Erdhën shumë forca. Fati i keq i Kostandin Gjordenit, një i burgosur shumë i vuajtur që ka këputur edhe krahun nga ai plumb që mori aty. Ai ishte te dera, dhe e kapin atë e nxjerrin nga dera dhe fillojnë i gjuajnë atij. Aty u revoltua i gjithë kampi. Se ai ishte person i dashur, e pastaj u bë një revoltë shpurtërore e të gjithë të burgosurve, pastaj aty ka shpërthyer dera. Revolta mori zhvillim masiv, e aty u përfshinë nga të gjithë rrethet. Ka ndodhur përleshja më e egër me policinë. Se Toma kishte një tullë në dorë e godiste një polic i cili kishte vënë për poshtë një të burgosur e e godiste me shkop gome. Në këtë moment, ky polic ka nxjerrë pistoletën e ka marrë në shenjë Tomën, por fati ka kaluar plumbi dhe i ra Kostës në sup. Unë mora kutinë e duhanit dhe ia vura Kostës në sup. Ato ishin të shtënat e para që nxorri policia armën, po ushtronte dhunë të paparë ndaj të burgosurve dhe ishin të armatosur. Vazhdoi përleshja nja 2-3 orë, erdhën helikoptera e pastaj arritën të ndajnë pjesën e kampit. Kishte 12-13 vetë që nuk dilnim jashtë e rrinim në kamp e përgatiteshim për më të keqen. Unë disa shokëve i thashë të largoheshim, dhe ndejtëm ne që e nisëm revoltën që në fillim. Pastaj kanë thirrur Martin Sokolin dhe Sokol Sokolin për të bërë një marrëveshje, mes nesh ishte një vllazni ideale kundër diktaturës, atij gjenocidi të paparë. Edhe Sokoli ra në marrëveshje që do dorëzohemi. Thirrën listat me emrat që do arrestohen. Unë jam arrestuar i 6-ti. Aty më pas nisi tortura në dhomën e torturave. Duhet përmendur dhe një personazh tjetër, që fatkeqësisht e vranë por jo se kishte lidhje me revoltën, Sadri Sokolin, ai ishte burrë shteti, i nderuar. Nuk e di pse e vranë, ndoshta dhe kur ka qenë në qeverisje, ndoshta ka dalë në një sekret shtetëror. S’kishte lidhje me revoltën. E thirrën dhe e vranë. Pas 3-4 orë barbarizëm, disa herë kam rënë pa ndjenja. Më hipën në makinë, dhe kur mbërritëm në Fushë-Arrëz më hodhën prej makine dhe isha pa ndjenja, vetëm ndjeja më pas kokën në gurët e oborrit që më tërhiqnin zvarrë. Mua më dinin për të vdekur se menduan se më kishin mbytur. Edhe kështu përfunduam në burgun e Fushë-Arrëzit, edhe atje me tortura. Dhe filloi procesi i hetuesisë. U dënuan 12 vetë, 12 të tjerë mbetën pa u dënuar. Unë tërë trupin e kisha me plagë, sytë i kisha të mbyllur nga dhuna. Kisha një oficer aty që më goditi disa herë më tytë pushke. Më thoshin trego çfarë ke bërë, keni ther komisarin, edhe akuza ishte organizatë politike për qëllime terroriste që unë normalisht e mohova. Në atë moment, u përpoqa të kap një korrent në llambë që ishte aty por më ndaloi një polic me pushkë që tha: lëreni-lëreni këtë të çmendur. Tentova të vetëvritem se ata më torturonin, m’i godisnin të gjitha plagëve. Kam humbur 70% të shikimit nga goditjet e tyre. Por unë dola me letra të bardha nga hetuesia, nuk pranova asnjë lloj akuze. Disa edhe pranuan e u dënuan. Unë jo. Dola me letra të bardha se nuk kisha ça pranoja, se ishte imagjinatë e komunizmit për me shtyp njerëzit. Pastaj unë kisha detyrën time për të mos pranuar as për vete as për tjerët. Me keqardhje i kujtoj ata që u dënuan me vdekje, Sokoli e Toma që u dënuan me pushkatim. Toma ishte dënuar dhe një herë me pushkatim. Po si i shpëtoi dënimit të parë me pushkatim? Ndodhi që në Shkodër, prokurori i çështjes vuri po një shok tjetër të tij, që e kemi pas në burg. Nuk e kam ndjekur atë gjyq, por ia kanë fal atij, dhe dënuan tjetrin. Atëherë ishte momenti që mora vesh që na bashkuan nëpër qeli nga 3-4 persona. Pas kryengritjes, ju dolët prej atij sistemi me një fletë bashkëshoqëruese të gjyqit që ju cilëson si terrorist… Në vitin 1992 u mor një vendim parlamentar, ky ligj u ndryshua në vitin 2007… ..Ju dhe ata që akuzohen për bombën në Ambasadën Sovjetike.. Për bombën e Ambasadës Sovjetike, gruaja ime është mbesa e Xhon Temalit edhe s’ka lidhje me.. …Flas që ti ke marrë termin “terrorist”, a ke marrë ndonjë dëmshpërblim për këtë? Absolutisht nuk kam marrë asnjë këst megjithëse kam 20 vite që protestoj e do vazhdoj të protestoj sa të jem gjallë. Dikush ta gjykojë. Më kanë gjykuar prokurorë të komunizimit që sot janë avoketër. Ka 20 vite që kanë jetuar në zyrat e këtij pluralizmi komunist e këtyre kriminelëve e janë bërë palë me ta për të firmos një dokument që ne na përjashton nga veprat e tjera që kanë lidhje me burgun politik. Unë kam bërë 2 greva urie. Kanë folur shumë njerëz të tjerë për revoltën e Qafës së Barit Unë s’kam pas nevojë me i mbush mendjen kujt sepse thonë më mirë mos me marr diçka të pamerituar. Sepse s’dua të tregoj kush jam unë. Pranova ftesën tënde se na ke respektuar në greva e protesta. Po s’bëne një budallallëk s’ta var asnjë, mbase duhet bërë ndonjë budallallëk. Ne bëmë 5 vjet protesta kundër Fatos Nanos, se e dinim që ai komunist e nuk na jep gjë. Por nuk mundesh me kundërshtu një padrejtësi të tillë. Këtu vjen një palë në pushtet, vendos ligjet që do, vjen një palë tjetër bën si ka qef. Tre emra, çfarë mendon për Sali Berishën, Fatos Nanon, Edi Ramën? Dy të parët hiqi, si Fatosin, si Sali Berishën. Se nuk e meritojnë asnjëri, janë të paaftë për me drejtu demokracinë në Shqipëri. Tek i treti nuk kam gjë personale, mendoj se ka bërë diçka për disa të burgosur, por kur bën ndonjë ndërtim apo shesh, thotë e bëmë ne. Kur vjen puna për të kërkuar të drejtën ne si të burgosur politikë që na kanë mohuar, thotë e kanë lënë ata. Ai ka dhënë disa këste, por ka mijëra të tjerë pa bukë. Janë me borxhe. Unë vetë e kam shtëpinë me kredi. Kam bërë 5 vite protesta për të sjellë Sali Berishën në pushtet, jam arrestuar 100 herë. Unë jam lidhur një ditë me zinxhirë e erdhi kryetari i opozitës, Lulzim Basha, e përgëzoj se i ka larguar disa elementë, kishte program të mirë e na premtoi që do t’i rregullonte të gjitha, edhe këtë ligje. Mendoj që ndoshta një ditë, ndoshta edhe ky e rehabiliton atë ligj. Ne kërkojmë një status si gjithë vendet perëndimore. Ata kanë marrë trajtim social në bazë të konventave kombëtare. BW http://www.balkanweb.com/site/pas-revoltes-ne-qafe-bari-dush-martini-tregon-torturat-cnjerezore-me-hodhen-per-te-vdekur-video/

source : international currency ,Welcome to reprint and share。

Related articles

Some netizens have made a critical comment. What are you waiting for?Come on

Required

Optional

Optional

Remember, I don't need to re-enter my personal information next time