Your position:home page » currency rates » text

lajmet e fund

Release time:2019-01-16
Kryesore

Gjonaj i përgjigjet “Zërit të Amerikës”: Shpresoj të reflektoni, ne kemi hedhur pas krahëve…Jan 16, 2019Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, në një deklaratë për mediat ka hedhur poshtë edhe një herë akuzat për punësime fiktive në policinë e burgjeve,...


Lajmi i Fundit.al

By Enxhi  /  16 January 2019Kreu i ARRSH, AfrimQendroështë paraqitur ditën e sotme në Prokurori pas skandalit pas zbulimit të megaskandalit që fshihej pas kompanisë që do ndërtote...


Lajmet e fundit – Balkanweb.com – News24

Lajmet e fundit – Balkanweb.com – News24


Lushtaku në Hagë, Thaçi: Padrejtësi, serbët sot lëvizin lirishtPresidenti i Kosovës Hashim Thaçi, përmes një statusi në llogarinë personale ka mbajtur një qëndrim mbi  intervistimin e Sami Lushtakut nga Prokurori i Specializuar në Hagë. Ai e quan të padrejtë marrjen në pyetje të një çlirimtari siç është Lushtaku dhe nga ana tjetër, shtoi Tha...


Lajmet e fundit nga Kosova

Lajmet e fundit nga Kosova


Kryetarja e SD'së: Vrasësi i Ivanoviqit duhet të gjendet, qytetarët duhet të ndihen të sigurt në veri0Me kurora lulesh dhe ndezje qirinjsh para selisë të SDS-së në veri të Mitrovicës, në një vjetorin e vrasjes u përkujtua politikani serb Oliver Ivanoviq.


Lajme

VIDEO/ Presidenti Meta injoron deputetin: Kush është Taulant Balla?Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas deklaratave të Taulant Ballës, i cili u shpreh nga Elbasani se tha se deri në ‘orën 17 Meta do ti ketë dhënë fund një historie të pakuptimtë që në të gjitha ministritë të vijojë...


Peshkatari pretendon se pa aeroplanin duke u rrëzuar dhe regjistroi në GPS lokacionin e saktë, të dhënat ua dorëzoi edhe gazetarëve (Foto)

Peshkatari pretendon se pa aeroplanin duke u rrëzuar dhe regjistroi në GPS lokacionin e saktë, të dhënat ua dorëzoi edhe gazetarëve (Foto)


Një peshkatar nga Indonezia i cili pretendon se e dinë lokacionin e saktë kur është rrëzuar aeroplani MH370 në detin Sumatra, është betuar në librin e shenjtë të Kuranit se e thotë të vërtetën. Rusli Khusmin, 42-vjeç, tha se ai dhe shokët e tij ishin dëshmitar të ngjarje tragjike, ku aeroplani i aviokompanisë Malasyan Airline që po transportonte 239 persona u zhduk në mëngjesin e 8 marsit të vitit 2014, transmeton Telegrafi. Rusli ka regjistruar koordinatat dhe pretendon se aeroplani përfundoi në ujë, kurse pajisja e tij GPS regjistroi gjithçka dhe hartat ia tregoi gazetarëve. Gjatë një konference të mbajtur në Suban Jaya në afërsi të Kuala Lumpur nga ku aeroplani MH370 u nis, ai rikujtoi momentin kur pa aeroplanin e dëmtuar dhe tymin e zi që dilte nga fluturakja. “E pashë aeroplanin duke lëvizur nga ana e majtë në të djathtë. Nuk bënte zhurmë, vetëm tym i zi dilte si rezultat i zjarrit që kishte shpërthyer para se të përfundonte në ujë”, ka deklaruar Khusmin. Ai ia ka dorëzuar të dhënat e GPS-së që i ka regjistruar si prova organizatës joqeveritare CASSA në Malajzi. Ndërkaq Dr. Jacob George president i CASSA, tha se këto të dhëna edhe zyrtarisht do t’ia dërgojë kryeministrit të Malajzisë, Mahathir Mohamad. Pas plotë katër viteve kërkime që të gjejnë aeroplanin apo vendin ku është rrëzuar, qeveria e Malajzisë kishte ndërprerë hetimet, duke pranuar se ende nuk e dinë se çfarë ka ndodhur me aeroplanin. /Telegrafi/ Fluturimi “MH370”


Brenda “fshatit fantazmë” që dikur shërbeu si vendpushim për elitën sovjetike – një nga shtëpitë aty u ndërtua vetëm për Jozef Stalinin (Foto)

Brenda “fshatit fantazmë” që dikur shërbeu si vendpushim për elitën sovjetike – një nga shtëpitë aty u ndërtua vetëm për Jozef Stalinin (Foto)


Janë publikuar disa fotografi të cilat thuhet se tregojnë “fshatin fantazmë” ndërtesat e shkatërruara të cilat dikur shërbenin si vendpushime të epokës sovjetike. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në vitet 1920, Tskaltubo, në perëndim të Gjeorgjisë qendrore, ishte një qytet i lulëzuar i famshëm për burimet e saj termike. “Ujërat e pavdekësisë” që rrinin lart nga toka besoheshin se posedonin veti shëruese për më shumë se një mijë vjet. Madje, si pjesë e një programi të detyrueshëm të financuar nga shteti, qytetarëve iu dhanë edhe kuponë për të vizituar këtë ndërtesë. Nga vitet e 50-ta, Tskaltubo ishte bërë një vendpushim i rëndësishëm, duke shërbyer mijëra vizitorë nëpër nëntë shtëpi banje dhe 19 sanatoriume si hotel. Madje, një nga shtëpitë banjë u ndërtua vetëm për Jozef Stalinin. Por, pasi Bashkimi Sovjetik u shkatërrua në fillim të viteve ’90, rruga e vizitorëve socialistë filloi të “zbehej”. Edhe pse disa nga “banjot” janë ende funksionale, shumë prej ndërtesave dikur të shfrytëzueshme u lanë të “mbrohen” nga koha dhe natyra. Kështu fotografi Roman Robroek mori aparatin e tij dhe mori disa pamje nga një vizitë në një vizitë në vendpushimin dikur aktiv. Sipas mediave, 31-vjeçari tha: “Zona është unike për shkak të faktit se banjot kanë ujë të pandërprerë. Prandaj, ajo vazhdimisht rifreskohet dhe nuk humbet kurrë temperaturën e saj prej 33 deri në 35C. Shumë prej sanatoriumeve që lulëzonin 50 vjet më parë, tani janë braktisur dhe duke u shkatërruar”. Sipas tij, në një nga oborret e gjera të sanatoriumit, pemët dhe gjethe të tjera, pothuajse kanë kapërcyer hapësirën, me rrënjë që rrjedhin nga tulla të përpunuara. Por ndërtesat nuk janë plotësisht të braktisura. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, një konflikt i përgjakshëm midis forcave qeveritare të Gjeorgjisë dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia në rajonin e Abkhazisë, panë mijëra refugjatë që iknin nga shtëpitë e tyre. Shumë prej tyre gjetën këto hapësira, dhe i bënë ata shtëpinë e tyre. /Telegrafi/ Rusia


e Fundit

Studentët bojkotojnë mësimin në Tiranë dhe në rretheNjë pjesë e studentëve janë ngujuar në mjediset e Universitetit të Tiranës, ndërsa e vazhdojnë bojkotin mësimor. Gjatë ditës së…


NOA Lajme

NOA Lajme


Politikat e PrivatësisëFaqja zyrtare e internetit NOA.al garanton ruajtjen e privatësisë së vizitorëve të saj. Politika jonë e privatësisë përcakton mënyrën si trajtohen të dhënat e përftuara nga pajisja juaj kur lundron në faqet e NOA.al.Kushdo që akseson këtë faqe interneti të NOA.al bie dakord me kushtet si vijojnë: Informacion mbi të dhënat që mblidhen përmes cookies. I ashtuquajturi "cookie" është një dokument i vogël që një faqe interneti ia kalon pajisjes tuaj në mënyrë që të mbajë mend disa informacione rreth asaj faqeje kur ju jeni të lidhur me të. Pajisja juaj e ndan informacionin që përmbahet në "cookie" vetëm me atë faqe interneti prej nga e ka marrë dhe faqet e tjera nuk mund t'ia kërkojnë atë.Ekzistojnë dy lloje "cookie", të përkohshme dhe të përhershme. Të përkohshmet zgjasin për aq kohë sa lexuesi (broëser) juaj është i hapur. Me ta mbyllur atë, ky lloj "cookie" zhduket. Të përhershmit janë ata "cookie" që e ruajnë informacionin për një kohë më të gjatë në pajisjen tuaj. Faqet e NOA.al mund të përdorin "cookie" të përkohshme për qëllime teknike të cilat e bëjnë më të lehtë kërkimin në faqe ose që ju lejojnë të modifikoni preferencat tuaja për të komunikuar më lehtë me faqen. Disa faqe të NOA.al mund të përdorin edhe "cookie" të përhershme për t’ju ruajtur ju në kujtesë nga njëra vizitë te tjetra. Për shembull, ju mund të ruani preferencat tuaja për vizitën e ardhshme në atë faqe. Në asnjë rast informacioni juaj privat, qoftë në një "cookie" të përkohshme apo të përhershme nuk i kalohet palëve të treta të cilat nuk kanë të drejtë ta kenë atë informacion. Nëse nuk dëshironi të keni "cookie" të përkohshme apo të përhershme në kompjuterin tuaj, ju mund t’i bllokoni ato. Por kjo mund të pengojë funksionimin e disa faqeve të NOA.al.


INTENT New Theatre në bashkëpunim me Fondacionin Shtatëmbëdhjetë sjellë shfaqjen "All my sons" të Arthur Miller » Gazeta Online INSAJDERI

INTENT New Theatre në bashkëpunim me Fondacionin Shtatëmbëdhjetë sjellë shfaqjen "All my sons" të Arthur Miller » Gazeta Online INSAJDERI


INTENT New Theatre në bashkëpunim me Fondacionin Shtatëmbëdhjetë sjellë projektimin e radhës. Portreti i ashpër i Arthur Miller mbi shoqërinë Amerikane ringjallet nga regjisori Howard Davies përmes një skenografije intriguese dhe performance të detalizuar. Produkcioni i kapur nga Digital Theatre, drejtpërdrejtë në teatrin Apollo të Londrës është pritur me brohoritje nga kritika teatrale dhe është vlerësuar si ‘produkcion i fuqishëm i Miller, hiç më pak se që meriton kjo vepër’.(Henry Hitchings, Evening Standard) Shfaqja kryesohet nga David Suchet në rolin e Joe Keller dhe Zoë Wanamaker si Kate Keller, me ndihmën e Stephen Campbell Moore dhe Jemima Rooper. Përmbanë gjuhë ofenduese, dhunë dhe ndriçim të ndezur.

source : international currency ,Welcome to reprint and share。

Related articles

Some netizens have made a critical comment. What are you waiting for?Come on

Required

Optional

Optional

Remember, I don't need to re-enter my personal information next time